SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Marii Konopnickiej w Radolinie
>>> 2024-06-17 --> id: 966
imgimgimgimgimgimgW dniach 7 czerwca, szkolna biblioteka z radością przystąpiła do OGÓLNOPOLSKICH WYBORÓW KSIĄŻEK’ 2024, zorganizowanych przez Redakcję miesięcznika „Biblioteka w szkole” pod szyldem Fundacji dla Bibliotek. Nasza szkoła znalazła się w gronie 2096 bibliotek, których uczniowie głosowali na swoje ulubione książki. To największe w Polsce i jedno z największych na świecie badań czytelniczych. A jednocześnie świetna okazja do promowania czytania bez przymusu, dla przyjemności, takich książek, na jakie mamy ochotę.
Głosowanie odbywało się na szkolnym korytarzu w bibliotece.
W efekcie, na liście znalazło się sporo ciekawych tytułów !
- W. Marczak ,, Rodzina Monet ’’
- J.L . ROWLING ,, Harry Potter ’’
- J. Kinney ,, Dziennik cwaniaczka ’’
- C.S.Lewis ,, Opowieści z Narnii’’
- J. Brzechwa Akademia Pana Kleksa
- Sara Pennypacker ,, Pax ‘’
Celem działania jest poznanie faktycznych preferencji czytelniczych młodzieży, jaki i zebranie materiału pomocnego podczas zakupów w ramach NPRC.
Magdalena Lewartowska
>>> 2024-06-12 --> id: 960
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg10 czerwca 2024 roku Bibliotekę Publiczną w Golinie odwiedzili przedszkolaki i uczniowie klas I -III ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie wraz z wychowawcami i bibliotekarką szkolną Magdaleną Lewartowską.
Bibliotekarka Karolina Kasprzak omówiła działalność kulturalno- oświatową książnicy oraz pokazała księgozbiór. Dzieci dłuższą chwilę spędziły w dziale z książkami dla najmłodszych jak i dowiedziały się , co należy zrobić, by móc wypożyczać książki. Następnie z uwagą wysłuchały audiobooka "Kaczka Dziwaczka ". Wiele radości sprawiło im kolorowanie konturów tytułowej bohaterki oraz rozwiązywanie najróżniejszych łamigłówek. Uczniowie chętnie także skanowali książki czytnikiem kodów kreskowych.
Wspomniane zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizacji przez bibliotekę szkolną w Szkole im. Marii Konopnickiej w Radolinie. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Bardzo dziękujemy Pani Karolinie Kasprzak za zorganizowanie spotkania.
Bibliotekarz Magdalena Lewartowska
>>> 2024-06-11 --> id: 957
imgimgimgimgDbanie o naszą planetę i ochrona środowiska to najważniejsze z wyzwań współczesnego świata, dlatego też nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do akcji „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci” zainicjowanej przez Zespół Green Office Ecologic, która polegała na zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Udział w akcji miał na celu podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz edukację w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami.
Pragniemy poinformować, że dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i lokalnej oraz rodziców zebraliśmy 1460 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego! Za zebraną ilość Rada Rodziców przy naszej szkole otrzymała kwotę 219 zł.
Z radością informujemy także, że z osiągniętym wynikiem zbiórki w ramach projektu „Teraz Las” w imieniu naszej szkoły zostanie zasadzone aż 600 drzew!
W certyfikacie znajdują się adresy nasadzeń naszych drzew.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za aktywny udział w zbiórce!
Bernadeta Kucharska
>>> 2024-06-10 --> id: 956
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgW świetlicy szkolnej uczniowie spędzają czas wolny rozwijając swoje pasje i zainteresowania podczas różnych zabaw i aktywności. Dzieci uczą się kreatywnego myślenia budując wieże z klocków, wykonując prace plastyczne, rozwiązując rebusy oraz zagadki. Kiedy jest ładna pogoda spędzają czas na placu zabaw, a także zdobywają wiedzę i umiejętności przyrodnicze pielęgnując szkolny ogródek. Pielęgnacja posadzonych roślin jest też doskonałą okazją do zdobywania wiedzy przez praktyczne doświadczenie. Założony ogródek daje możliwość rozwijania odpowiedzialności i pracy zespołowej.
Świetlica szkolna jest miejscem, gdzie miło i pożytecznie można spędzić czas po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
Bernadeta Kucharska
>>> 2024-06-10 --> id: 958
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgZajęcia plastyczne są niezwykle istotne dla rozwoju dzieci. Zapewniają zdobycie umiejętności manualnych, pobudzają kreatywność i wyobraźnię, Twórcza praca to świetna zabawa, która przynosi zadowolenie i satysfakcję, a to nie jedyne jej zalety! Poprzez różnego rodzaju artystyczną działalność uczniowie mogą wyrazić siebie. Zajęcia stanowią istotny przerywnik, pomiędzy wszystkimi przedmiotami, na których trzeba się skupić i myśleć w określony sposób. Dodatkowo zajęcia tego typu są często tymi, na których dzieci się integrują i nabywają umiejętności społecznych szczególnie podczas pracy zespołowej. Praca twórcza jest wspaniałą zabawą i relaksacją dającą radość i zadowolenie.
Bernadeta Kucharska
>>> 2024-06-05 --> id: 954
imgimgimgimgimgimgTo konkurs, którego tematem przewodnim było promowanie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej oraz przedstawienie wykorzystywanych instalacji odnawialnych źródeł energii na tle pór roku. Obejmował on dwa etapy:
I. Test kwalifikacyjny
II. Wykonanie pracy plastycznej – kalendarza na rok 2025.
W realizację powyższych założeń włączyli się także uczniowie Szkoły Podstawowej w Radolinie.
4 czerwca 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu odbyła się uroczysta gala, podczas której rozstrzygnięto wspomniany konkurs. Wśród 297 nadesłanych prac z województwa wielkopolskiego, ta wykonana przez naszą uczennicę Zuzannę Kurleto została dostrzeżona i nagrodzona. Zuzia zdobyła 1 miejsce i tytuł laureata subregionu konińskiego.
Wspólnie z p. dyrektor Aliną Kozłowską, Zastępcą Burmistrza p. Anną Paszek, mamą laureatki p. Renatą Kurleto oraz opiekunem p. Anetą Nowak dziewczynka odebrała z rąk wicemarszałka województwa wielkopolskiego p. Krzysztofa Grabowskiego główną nagrodę - rower idealny na zbliżające się wakacje. Dyrektor szkoły otrzymała nagrodę pieniężną dla szkoły w wysokości 1500 zł.
Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Aneta Nowak
>>> 2024-06-05 --> id: 961
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgTrwa XXIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku akcji przyświeca hasło: "Porozmawiamy o książkach, Tygrysie!".
Tradycyjnym sygnałem do rozpoczęcia świętowania było wspólne czytanie "Lokomotywy". Juliana Tuwima. Przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Radolinie wysłuchały tego wiersza w interpretacji Radnego Rady Powiatu Konińskiego Tadeusza Nowickiego oraz bibliotekarki szkolnej Magdaleny Lewartowskiej. Nie zabrakło rozmów i kolorowania pociągu.
Bardzo dziękuję gościom specjalnym za wzięcie udziału w akcji. A paniom Agnieszce Kołodziejczak, Emilii Napierale i pani dyrektor Alinie Kozłowskiej za współpracę.
Karolina Kasprzak
>>> 2024-06-04 --> id: 955
imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgPierwszy czerwca, to wyjątkowy dzień dla dzieci. Nie mogło być inaczej także i w naszej szkole. Z okazji Dnia Dziecka, dla naszych uczniów zaplanowano wiele atrakcji, których współorganizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Radolinie.
Festyn rozpoczęła pani Dyrektor Alina Kozłowska oraz Prezes OSP Zbigniew Szubiński powitaniem dzieci i przybyłych gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością: Burmistrza Goliny p. Mirosława Dyrczyńskiego, Księdza Proboszcza Andrzeja Czubaszewskiego, Radnego Rady Miejskiej w Golinie p. Łukasza Wasilewskiego, który reprezentował przewodniczącą Rady Miejskiej i radnego Dawida Czajkę, przewodniczącego GKRPA w Golinie p. Tomasza Majewskiego, przedstawicieli Komisariatu Policji w Golinie i Dyrektora Dom Kultury w Golinie Pana Damiana Ciesielskiego oraz rodziców na czele z przewodniczącą Rady Rodziców p. Edytą Czerniak.
Nie mogło też zabraknąć radnych poprzednich kadencji p. Kazimierza Substelnego i p. Krzysztofa Szymańskiego, którym pani Dyrektor złożyła w imieniu społeczności szkolnej serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę na rzecz szkoły.
Do wspólnej zabawy całą społeczność szkolną zaprosiły dzieci z oddziałów przedszkolnych śpiewając piosenki w części artystycznej. Następnie uczniowie pod opieką wychowawców wzięli udział w podchodach, przygotowanych przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Boisko szkolne zamieniło się w kolorowy plac zabaw, a to za sprawą dmuchanej zjeżdżalni, która sprawiła uczniom wiele radości oraz stoiska z tatuażami i malowaniem twarzy przez pracowników Domu Kultury w Golinie. Były zabawy, mecz na boisku, lody, wata cukrowa, kolorowy stół ze zdrową żywnością, przepyszne truskawki i oczywiście popcorn.
To był niezwykły dzień. Dopisała nam pogoda, humory i energia do beztroskich zabaw, a przede wszystkim wspólne spędzanie czasu i dbałość o budowanie dobrych relacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tego wyjątkowego dnia szczególnie GKRPA, OSP w Radolinie oraz Radzie Rodziców z dofinansowanie imprezy.
Na buziach wszystkich dzieci gościł uśmiech.
Bernadeta Kucharska
>>> 2024-06-04 --> id: 959
imgimgimgimgimgimgimgimgW naszej szkole, w ramach pomocy psychologiczno - pedagogicznej działa Klub Ortograffiti. Członkami klubu są młodsi i starsi uczniowie. Zajęcia prowadzone są według Metody Ortograffiti. Młodszym uczniom na zajęciach pomaga Bratek, który jest bohaterem bajek terapeutycznych. Metoda ta uczy przez zabawę, bo to najskuteczniejszy sposób uczenia się w tym wieku. Dzieci chętnie wykonują powierzone im zadania i rozwijają funkcje poznawcze. Uczniowie starszych pracując metodą Ortograffiti odkrywają swoje mocne strony, rozwijają funkcje wzrokowe, słuchowo – językowe, koncentrację uwagi, pamięć, koordynację wzrokowo – ruchową, orientację w kierunkach, logiczne myślenie, technikę czytania, czytanie ze zrozumieniem oraz umiejętność poprawnego pisania i wypowiadania się.
Metoda Ortograffiti jest zgodna z rozporządzeniem o pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jest zalecana przez MEiN do indywidualizacji pracy z uczniami ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, a także jest konsultowana przez prof. Martę Bogdanowicz – wybitny autorytet w dziedzinie dysleksji oraz rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Dysleksji.
Więcej informacji dotyczących metody znajduje się na stronie:
https://ortograffiti.pl/poznaj-metode-ortograffiti/
Bernadeta Kucharska